KAMERDYNER

KAMERDYNER

Data :
Miejsce:

Bilety

Opis wydarzenia

"Kamerdyner" reż. Lee Daniels, USA 2013
dramat

Od Dwighta Eisenhowera przez Kennedy'ego, Johnsona i Nixona, aż do Reagana i Busha - czarnoskóry Cecil Gaines przez ćwierć wieku był kamerdynerem w Białym Domu, obsługując 8 kolejnych prezydentów.
Jako dziecko pracował na polu bawełny - do dnia gdy biały paniczyk zgwałcił jego matkę, a ojca zastrzelił jak bezpańskiego kundla. W ramach zadośćuczynienia właścicielka plantacji "wyuczyła go na domowego czarnucha". To wtedy mały Cecil przyswoił sobie zasadę, która będzie jego zawodowym credo, gdy znajdzie pracę w luksusowym hotelu, a potem w Białym Domu: "Służący ma być cicho, jakby nie oddychał, jego obecność ma być niezauważalna".
Obok niego przepływa wielka historia: rośnie sprzeciw wobec segregacji rasowej, Afroamerykanie uzyskują prawa obywatelskie, świat wstrzymuje oddech w związku z kryzysem kubańskim, w zamachu ginie prezydent John F. Kennedy, kilka lat później - Martin Luther King, wybucha afera Watergate… A Cecil dzień po dniu, miesiąc po miesiącu i rok po roku obsługuje kolejnych prezydentów, sumienny, niezawodny, niesłyszalny, niewidoczny - perfekcyjny.

Pokaż na mapie

; Top