LAURA GIBSON / Luke De-Sciscio

XXVIII FESTIWAL ARS CAMERALIS 2019
LAURA GIBSON / Luke De-Sciscio

Data: 15 listopada 2019
Miejsce: Kinoteatr Rialto Katowice

Bilety

Piątek
15
Lis 2019
19:00

Sprzedaż zakończona.

Sprzedaż zakończona.
LAURA GIBSON / Luke De-Sciscio
Kinoteatr Rialto

Katowice

Opis wydarzenia

XXVIII FESTIWAL ARS CAMERALIS
ZDERZENIA LITERACKIE
SPOTKANIE LITERACKIE I KONCERT: LAURA GIBSON

 g. 19.00 LUKE DE-SCISCIO

Brytyjski songwriter, którego muzyka – nagrywana wyłącznie na żywo – brzmi jakby z innej epoki. Poetycko intensywna, a zarazem intymna w warstwie dźwiękowej. Wydany w 2019 roku album Good Bye Folk Boy został doceniony przez krytykę, a przede wszystkim zdobył uznanie publiczności. Nie ma się co dziwić, jak pisał jeden z brytyjskich portali – jest to album utkany z wyjątkowej szczerości i bezpośredniości, jakby płynących z hasła „prawda cię wyzwoli”, które dla artysty stało się niezwykle ważną mantrą.

Laura Gibson urodziła się 40 lat temu w niewielkiej miejscowości Coquille w stanie Oregon, skąd przeniosła się do Portland. Jako nastolatka grała na wiolonczeli, a swoje pierwsze piosenki napisała dla pacjentów hospicjum, gdzie udzielała się społecznie. Robi to do dziś: już jako znana artystka nagrała m.in. piosenkę dla kampanii w sprawie upowszechnienia ubezpieczenia zdrowotnego (Cover Oregon Campaign).

Jej szósta, najnowsza płyta zatytułowana „Goners” (2018) poświęcona jest żałobie. Przede wszystkim tej po ojcu, którego Gibson straciła jako nastolatka. Pamięć o nim wróciła, kiedy artystka zaczęła zastanawiać się czy zostać mamą. Ale żałoba Gibson ma również drugie dno: wyraża niepokój artystki w burzliwych politycznie czasach. „Jako kobieta i artystka czasem czuję, że tutaj nie pasuję”.

Galeria

picture LAURA GIBSON / Luke De-Sciscio

Pokaż na mapie

Top