WIELKIE PIĘKNO

WIELKIE PIĘKNO

Data :
Miejsce:

Bilety

Opis wydarzenia

„Wielkie piękno” reż. Paolo Sorrentino, Francja, Włochy 2013
komediodramat

Jep Gambardella, dziennikarz, pisarz i król światowców, obchodzi 65. urodziny. Pozornie ten wieczór nie różni się od tysięcy wieczorów ostatnich 40 lat jego życia. Szalona impreza przy transowej muzyce, korowód barwnych postaci z bogatych i celebryckich sfer, na zakończenie przygodny seks - i znowu wstaje dzień. Chyba jednak nieco inny niż wcześniejsze… Nadchodzi moment, kiedy trzeba zrobić rachunek sumienia i zacząć podsumowywać swoje życie próżniaka.
"Wielkie piękno" to nieśpieszna, znakomicie muzycznie zilustrowana opowieść o dekadenckim światku współczesnego Rzymu, w którym szalbierstwo zastępuje sztukę, pseudofilozoficzny bełkot imituje głęboki namysł nad sensem życia, botoks daje ułudę wiecznej młodości, a duchowość nie interesuje nawet kościelnych dostojników. Jep jak przewodnik oprowadza nas po tym świecie, którego bardziej niż częścią jest ironicznym i zdystansowanym obserwatorem. Ludzki teatr nie ma już dla niego tajemnic, ale jego maska wyrafinowanego estety, erudyty i mizantropa niekiedy opada, odsłaniając wrażliwego i bezbronnego człowieka, który całe życie poszukuje Wielkiego Piękna, a zamiast niego znajduje tylko wielką pustkę.
Świetne aktorstwo, czytelne aluzje do twórczości Felliniego, a w tle zapierająca dech uroda Wiecznego Miasta - wyrafinowana filmowa uczta dla smakoszy.

Pokaż na mapie

; Top