JAN GARBAREK i THE HILLIARD ENSEMBLE

OFFICIUM-OSTATANI KONCERT
JAN GARBAREK i THE HILLIARD ENSEMBLE

“Wiele razy w trakcie mojej kariery współpracowałem z wykonawcami, pochodzącymi z różnych kultur. Moją współpracę z Hilliard Ensemble też tak traktuję. Jeżeli nie jest to inna kultura w rozumieniu geograficznym, to na pewno jest nią w sensie czasu. Myślę, że w naszych najlepszych chwilach udało nam się stworzyć coś nowego, coś czego jeszcze nie słyszano.
Powołaliśmy do życia rzecz, której nie było tu wcześniej.” Jan Garbarek

Kiedy Hilliard Ensemble i Jan Garbarek spotkali się w klasztorze Świętego Gerolda w austriackich górach, nie mogli wiedzieć dokąd zaprowadzi ich eksperyment inspirowany Officium Defunctorum z Morales i nie podejrzewali, że odbije się to echem wśród tak szerokiej publiczności.
I choć projekt wydawał się, przynajmniej na papierze, predestynowany do tego,  aby obrazić poczucie przyzwoitości dwóch grup purystów – strażników “autentyczności” Muzyki Dawnej oraz obrońców tradycji jazzowej – nagranie zostało niemalże natychmiast okrzyknięte przez prasę artystycznym triumfem.
Niemal niespostrzeżenie saksofon sopranowy Garbarka wkrada się w górne linie kontratenora Davida James'a, znosząc bariery pomiędzy 'jazzem' i “muzyką klasyczną”, pomiędzy sacrum i profanum, między starożytnym i współczesnym.”

Improwizacje norweskiego muzyka ze śpiewakami Hilliarda zaliczają się do jego najistotniejszych i najbardziej skoncentrowanych prac. Każdy ton został stworzony by coś znaczyć.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat Garbarek i The Hilliard Ensemble dali razem setki koncertów w salach koncertowych i kościołach na całym świecie, a muzyka zmieniała się wraz z repertuarem. Wiele utworów zostało dodanych, większość z wpływami z Europy Wschodniej. Wolność, którą Grabarek zwyczajowo przyjmuje z muzyką ośmieliła muzyków Hilliarda do podjęcia ryzyka zarówno w kwestii doboru materiału jak i jego obróbki.

Jaki jest efekt tej współpracy, która zachwyciła tak wielu ludzi na całym świecie będzie można po raz ostatni usłyszeć 5,6,i 7 czerwca (Gdańsk, Warszawa, Wrocław) podczas  koncertów, w których muzycy żegnają sie ze swą wierną publicznością, umożliwiając po raz ostatni zanurzenie się w anielskich dźwiękach ciszy.

5.06.2014 godz. 21. 00

Parafia Archikatedralna pw. Trójcy Świętej
ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5
80-330 Gdańsk

miejsca nienumerowane siedzące - 130 pln
nienumerowane stojące - 60 pln


6.06.2014 godz. 21:00

Klasztor oo Dominikanów, ul. Dominikańska 2, Warszawa

Miejsca siedzące nienumerowane - 120 pln
Miejsca stojące CHÓR - 60 pln
Miejsca stojące - 35 pln

                               Kup bilet tutaj

Top