Nils Frahm - koncert zamknięcia FTNM 2014

Nils Frahm, Zamilska i Carbon Atlantis czyli najnowszy projekt muzyczny pod kuratelą Wojciecha Kucharczyka (Mik Musik) uzupełniają tegoroczny program
Festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Do rozpoczęcia dziewiątej odsłony Festiwalu Tauron Nowa Muzyka pozostały jedynie niecałe 3 miesiące, zatem czas najwyższy by ogłosić gwiazdę, która zamknie tegoroczną edycję. Tym razem chcielibyśmy zaprosić Was na koncert finałowy, który po raz pierwszy odbędzie się w zjawiskowych, pieczołowicie przygotowanych w tym celu budynkach starej Fabryki Porcelany Śląskiej Giesche, gdzie zagra jedyny i niepowtarzalny Nils Frahm – pianista i kompozytor, łączący upodobanie do radykalnych eksperymentów z prawdziwą muzyczną wirtuozerią. Mimo młodego wieku, pochodzący z Berlina artysta, zdążył się w ciągu ostatnich pięciu lat zapisać w pamięci fanów muzyki z pogranicza ambientu i klasyki kilkoma doskonałymi płytami. Począwszy od wydanego w 2005 albumu Streichelfisch, Frahm nie ukrywa swojej fascynacji mistrzami minimalu takimi jak Eric Satie, nieustannie jednak szuka nowych środków ekspresji i sposobów, by jego muzyka brzmiała jak dzieła stworzone w XXI wieku. Współpracując z takimi artystami jak Clark, który również zagości u nas w tym roku, czy Olafur Arnalds, śmiało przełamuje wszelkie granice pomiędzy muzyką taneczną, eksperymentalną, jazzem i klasyką, tworząc jedyne w swoim rodzaju kompozycje rozpoznawalne właściwie od pierwszych taktów. Jego koncerty to prawdziwie hipnotyczne widowiska, skupione na zaskakiwaniu publiczności, a upodobanie do improwizacji i zabaw dźwiękiem sprawiają, że każdy z jego występów wygląda inaczej. Będziecie się mogli o tym przekonać już 24 sierpnia, podczas finałowego koncertu dziewiątej edycji Festiwalu Tauron Nowa Muzyka.

Tym z Was, których najbardziej interesuje twórczość rodzimych eksperymentatorów, proponujemy dwudniowy maraton dziwnych dźwięków i niepokojących rytmów pod kuratelą założyciela zasłużonej śląskiej wytwórni Mik Musik – Wojciecha Kucharczyka, lidera grup Mołr Drammaz i The Complainers, człowieka który od kilkunastu lat nie ustaje w wysiłkach promowania radykalnie odmiennego podejścia do muzyki. Projekt Carbon Atlantis, wymyślony specjalnie na potrzeby naszego festiwalu, to prezentacja bezkompromisowych polskich artystów, poruszających się w obszarach muzyki eksperymentalnej i elektronicznej. Usłyszycie między innymi grupę kIRK, odpowiedzialną za dwa niesamowite albumy Msza święta w Brąswałdzie i Zła Krew, zawierające rozbudowane elektroakustyczne improwizacje, które w równym stopniu zachwyciły krytyków jak i (nie tylko polską) publiczność. Na tej samej scenie wystąpi również Piotr Kurek, jeden z najbardziej niestrudzonych polskich eksperymentatorów, współtwórca projektów Piętnastka i Suaves Figures, człowiek dla którego analogowe syntezatory i dziwne instrumenty stanowią punkt wyjścia do tworzenia niezwykle przejmującej, osobistej muzyki. Równie nietypowym sprzętem obstawia się na scenie kolejny bohater projektu Carbon Atlantis: Lutto Lento, założyciel Sangoplasmo Records i współtwórca jednego z najlepiej zapowiadających się polskich labelów eksperymentalno-tanecznych Dunno, znany z niezwykłych dźwiękowych pejzaży przesiąkniętych teatralną wrażliwością oraz niezwykle widowiskowych koncertów. Nieco spokojniejszych wrażeń i bardziej intymnej atmosfery powinien Wam dostarczyć występ Micromelancolié, projektu Roberta Skrzyńskiego, eksperymentującego z field recordingiem, samplami i muzyką przypadku. Jeśli zaś będziecie mieli ochotę potańczyć, okazję do tego zapewni Wam Wilhelm Bras, śląski artysta przywracający wiarę w radykalne elektroniczne brzmienia, zaskakujący niezwykłą bezkompromisowością swoich występów i umiejętnością roztańczenia każdej, nawet najbardziej opornej publiczności. Nastroju zadumy i skupienia będziecie mogli poszukać podczas występu Starej Rzeki, jednego z najbardziej docenianych w świecie polskich projektów muzycznych, wymyślonego i zagranego przez Jakuba Ziołka, nagrodzonego między innymi Paszportem Polityki. Całości występów na scenie Carbon Atlantis dopełnią koncerty Roberta Piotrowicza, założyciela festiwalu Musica Genera, znanego między innymi ze współpracy ze Zbigniewem Karkowskim, oraz We Will Fail – eksperymentalnego projektu Aleksandry Grünholz, łączącej klasyczne techno z field recordingiem i elektroakustycznymi eksperymentami. Wszystkie występy odbędą się w specjalnie przygotowanej i zaaranżowanej na ten cel przestrzeni, z rozbudowaną oprawą audiowizualną w tle.

To oczywiście nie wszyscy polscy artyści, jacy pojawią się podczas dziewiątego Tauron Nowa Muzyka Festiwal. Obserwując olbrzymi entuzjazm wśród publiczności zgromadzonej na imprezach z cyklu Before Tauron Nowa Muzyka, wierzymy, że wielu z Was ucieszy informacja, że na jednej z festiwalowych scen zagra Zamilska – pochodząca z Cieszyna artystka i animatorka, która wywołała niemałe poruszenie utworem Quarell, zwiastującym jej debiutancką płytę Untune, która ukazała się kilkanaście dni temu. Ciężkie, noisowe brzmienia, głęboka fascynacja klasycznym techno, niepokojące wizualizacje: oto, czego możecie się spodziewać po występie jednej z największych nadziei polskiej muzyki elektronicznej.


Festiwal Tauron Nowa Muzyka | 21-24.08.2014 | Katowice
4 Dniowe Karnety: SOLD OUT!
3 Dniowe Karnety: cena: 190 zł
2 Dniowe Karnety: cena: 160 zł
Koncert otwarcia (czwartek 21.08.): cena: 80 zł
Koncert zamknięcia (niedziela 24.08.): cena: 50 zł / 70 zł w dniu koncertu

Top