BLACKMORE S NIGHT

28 sierpnia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu na jedynym polskim koncercie wystąpi formacja Blackmore’s Night. Zespół, na czele którego stoją Ritchie Blackmore (ex-Deep Purple i Rainbow) i jego żona Candice Night, od lat tworzy muzykę inspirowaną renesansowym folk rockiem. Na swoim koncie mają osiem albumów studyjnych z czego ostatni zatytułowany „Dancer & the Moon” został wydany w czerwcu 2013 roku. Sierpniowy koncert odbędzie się w ramach europejskiego tournée ‘Summer Tour 2014' i będzie czwartym a pierwszym od sześciu lat koncertem formacji w Polsce.

Koncert Blackmore’s Night poprzedzi tego wieczoru występ formacji Góthien. Ten czeski zespół został założony w 2003 roku w Pilźnie i interpretuje muzykę średniowieczną w bardzo oryginalny sposób. W swojej twórczości wykorzystuje repliki średniowiecznych instrumentów muzycznych, a podczas tematycznych festiwali i koncertów korzysta ze strojów z epoki. Na ich repertuar składa się muzyka zarówno świecka jak i sakralna XI -XVI wieku.
 
Metal Mind Productions zaprasza:
SUMMER TOUR 2014
 
BLACKMORE'S NIGHT
+ Góthien
28.08.2014
 
Dom Muzyki i Tańca, Zabrze
 
Otwarcie bram: 19:00
Początek koncertu: 20:00

Ritchie Blackmore to niewątpliwie jeden z największych światowych gitarzystów. Krytycy muzyczni nigdy nie mieli podstaw aby wątpić w jego silną pozycję jako kompozytora i znakomitego instrumentalisty. Wystarczy przypomnieć takie kompozycje jak: „Black Night”, „Strange Kind Of Woman”, „Child In Time” czy „Smoke On The Water”, które powstały za czasów świetności zespołu Deep Purple z Blackmorem w składzie, albo fakt, że koncertował on z Royal Philharmonic Orchestra w Royal Albert Hall w Londynie, a w 1984 roku w Japonii zagrał z Japońską Orkiestrą Symfoniczną adaptację dziewiątej Symfonii Beethovena. Artysta zawsze miał słabość do średniowiecznej i renesansowej muzyki, ale w czasach współpracy z Deep Purple i Rainbow jego preferencje musiały ustąpić ogólnie przyjętym zasadom muzyki rockowej. Sytuacja zmieniła się kiedy gitarzysta założył zespół Blackmore's Night.
 
Początki zespołu sięgają przełomu lat 80 i 90. ubiegłego wieku kiedy Candice Night, pracująca wówczas w nowojorskiej stacji radiowej i będąca równocześnie fanką Rainbow, poprosiła Blackmore’a o autograf… Wspólne życie rozpoczęli w 1991 roku a muzyka z epoki Renesansu była wówczas jedną z ich największych pasji.  W 1995 roku podczas nagrywania przez zespół Rainbow albumu “Stranger in Us All” (na który Night napisała część tekstów, a także nagrała chórki), para skompletowała materiał na pierwszy wspólny album. I tak w 1997 roku powstał projekt, którego nazwa stanowiła grę słów od nazwisk dwójki najważniejszych muzyków biorących w nim udział – Blacmore’s Night. Do współpracy zaprosili muzyków sesyjnych. Ich debiutancki album "Shadow of the Moon” był olbrzymim muzycznym sukcesem. Na kolejnych płytach, a zwłaszcza albumie „Fires at Midnight”, w brzmienie muzyki wkradało się coraz więcej rockowych partii gitarowych, ale zespół nadal utrzymywał obrany kierunek jakim był folk rock. Blackmore’s Night tworzy niezwykłą muzyczną mieszankę, w której melodie rodem z XVI wieku osadzone są w nowoczesnej, przebojowej oprawie i podane ze swadą godną rockowego wirtuoza. Ta specyficzna muzyka zdobyła wielu fanów - album „Shadow Of The Moon” pozostawał na niemieckiej liście przebojów aż przez 17 tygodni a w Japonii uzyskał status złotej płyty. W ciągu minionych lat występowali w wielu krajach obierając na miejsce koncertów historyczne budynki jak na przykład zamki czy opery, i głównie przed publicznością ubraną w kostiumy z epoki…. W 2003 roku zagrali m.in. w Kopalni Soli w Wieliczce. Zespół  jest na tyle popularny, że zainspirował wiele tzw. zespołów-tributów jak na przykład Renaissance Night, the Italian Morning Star czy Midnight.
Teledysk do utworu „The Moon Is Shining (Somewhere over the Sea)” z albumu „Dancer And The Moon” dostępny jest w TYM miejscu.
 
Blackmore’s Night – skład:
Ritchie Blackmore – gitary, mandolina, domra, lira korbowa
Candice Night – wokal, piszczałki, szałamaja, tamburyn,  rauschpfeife,
oraz
Bard David of Larchmont (David Baranowski) - klawisze
Earl Grey of Chimay (Mike Clemente) – gitara basowa, mandolina, gitara rytmiczna
Troubadour of Aberdeen (David Keith) - perkusja
Lady Kelly De Winter (Kelly Morris) - róg, wokale
Scarlet Fiddler (Claire Smith) - skrzypce

Top