One Love Sound Fest 2015

One Love Sound Fest 2015
21 listopada 2015
Wrocław :: Hala Stulecia :: ul. Wystawowa 1

Największy halowy festiwal reggae w Europie!

Dwunasta już edycja One Love Sound Fest odbędzie się we Wrocławiu 21 listopada 2015. Festiwal na przestrzeni jedenastu lat rozwinął się w największy halowy festiwal muzyki reggae w Europie!

Festiwal odbywa się we wspaniałych, modernistycznych wnętrzach wrocławskiej Hali Stulecia, która może pomieścić nawet 12 tysięcy osób. Podczas poprzedniej edycji w Hali Stulecia bawiło się prawie dziesięć tysięcy ludzi! Profil artystyczny One Love Sound Fest zdecydowanie przełamuje panujące schematy festiwalowe. Tradycyjnie już na tegoroczny festiwal zaproszono wielu zagranicznych wykonawców. Artyści ci zaprezentują najświeższe, najbardziej ambitne i ekscytujące projekty z całego świata. Festiwalowa publiczność może zatem spodziewać się prawdziwej uczty dźwięków reggae, roots, dub, ragga, hip-hop, dancehall, world music a także cyfrowych eksperymentów. Muzyka i płynące zewsząd pozytywne wibracje powodują, że nie wolno tej imprezy przegapić.

One Love Sound Fest rozgrzeje Wasze serca i nie pozwoli spokojnie usiedzieć w ten niezwykły, listopadowy wieczór. 21 listopada każdy miłośnik dobrej muzyki obowiązkowo powinien przybyć do Wrocławia na jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Polsce!

---------------------------- PROGRAM ----------------------------

  SCENA GŁÓWNA

- Johnny Osbourne (Jamajka)
- Richie Campbell (Portugalia)
- Junior Kelly (Jamajka)
- Million Stylez (Szwecja)
- Gappy Ranks (Wielka Brytania)
- Omar Perry (Jamajka)
- Bednarek (Polska)
- GrubSon (Polska)
- Raggafaya (Polska)

  SCENA SOUNDSYSTEMOWA

- Jah Shaka (Wielka Brytania)
- Abassi Hi Power feat. Neil Perch & Dubdadda (Zion Train) (Wielka Brytania)
- Bob One & Bas Tajpan (Polska)
- Dancehall Masak-Rah (Polska)
- Bakshish Sound System (Polska)
- Sensiethief (Polska)

Opisy Artystów:

Johnny Osbourne & Omar Perry (JAM)

Stara i nowa jamajska generacja na scenie! Fani reggae na całym świecie znają nieśmietelne klasyki "Truths and Rights" czy "Buddy Bye". Odpowiedzialny za nie legendarny wokalista Johnny Osbourne, jeden z twórców stylu dancehall będzie dzielił scenę One Love z Omarem Perry, uosabiającym współczesną muzykę z Jamajki. To syn samego Lee “Scratch” Perry’ego, twórca 4 solowych albumów, pracujący z takimi tuzami jak Sly & Robbie.

Johnny Osbourne (prawdziwe nazwisko Errol Osbourne, ur. 1948) jest popularnym jamajskim wokalistą reggae i dancehall, który osiągnął sukces w końcu lat 70-tych i pierwszej połowie lat 80-tych. Jego album “Truths and Rights” z przebojami "Jah Promise" i utworem tytułowym to jeden z klasyków roots reggae. Jednakże Johnny prawdopodobnie jest najbardziej znany dzięki dancehallowym numerom z połowy lat 80-tych - "Buddy Bye" (bazującym na Sleng Teng riddim King Jammy'ego), "Ice Cream Love" czy "Water Pumping". Jego debiutancki singiel "All I Have is Love" został nagrany w 1967 roku w Studio One Coxsone Dodda, a dwa lata później ukazał się pierwszy album “Come Back Darling”. Następnie Johnny zdecydował się wyemigrować do swojej rodziny w Toronto. Tam po okresie śpiewania w wielu grupach soul i reggae, został wokalistą Ishan People i nagrał z nimi dwa albumy. Zespół jednak rozpadł się w 1979 roku, a Johnny powrócił na Jamajkę i zaczął nagrywać dla wytwórni Studio One. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych dużo tworzył dla Dodda i efektem tych sesji był album “Truths and Rights”. W 1979 roku wydał singiel, a następnie album "Folly Ranking" dla Kinga Jammy’ego. Sukces tych wydawnictw uczynił go jednym z najbardziej wziętych wokalistów na wyspie. Ponowił swój sukces pod koniec lat 80-tych nagrywając dla Bobby’ego Digitala, z którym zarejestrował przeboje "Good Time Rock" i "Rude Boy Skank", umieszczone na albumie “Rougher Than Them” (1989). Wciąż kontynuował jednak współpracę z Coxsonem Doddem, tworząc z nim single "Keep That Light", "Unity" oraz "A We Run Things". Często określany pionierem muzyki dancehall, stał się jednym z najczęściej samplowanych i zapraszanych do współpracy jamajskich artystów. W 2012 jego klasyk "Mr. Marshall" został wykorzystany w hicie  Major Lazer "Jah No Partial", dzięki czemu świat przypomniał sobie kim jest Johnny Osbourne. Wciąż regularnie koncertuje i wystąpił już prawdopodobnie na większości liczących się festiwali reggae na świecie.

Omar Perry urodził się w Kingston w 1968 roku i jest synem jednej z najważniejszych postaci w historii reggae - Lee “Scratch” Perry’ego. Dorastał w środowisku słynnych legend, które nagrywały w studio Black Ark jego ojca - Maxa Romeo, Juniora Murvina, Boba Marley’a i the Wailers. Jego przeznaczeniem była muzyka, ale musiał odnaleźć swoją własną drogę. Jako młodzieniec w latach 80-tych porzucił szkołę i założył zespół The Upsetter Juniors oraz wytwórnię o tej samej nazwie. Zespół rozpadł się w 1990 roku, ale Omar kontynuował karierę jako solowy artysta.  W 2005 roku będąc na trasie z Horace Andy’m spotkał Guillaume’a “Stepper” Briarda, utalentowanego francuskiego muzyka i producenta.  Zdecydowali się stworzyć razem debiutancki album “Man Free”, który ukazał się w 2007 roku. 2009 to drugi album Omara “Cannot Stop us” wyprodukowany przez Steppera & The Homegrown Band. To stylistyczna mieszanka reggae z większym naciskiem na roots niż dancehall. Adresowany jest jednak do młodej publiczności, a głos Omara może kojarzyć się z jego ojcem, Jah Masonem czy Warrior Kingiem. Rok 2011 przyniósł kolejny krążek „The Journey” z gościnnym udziałem m.in. Anthony B czy Earl 16. W tym roku Omar powrócił z płytą "Be Cool", wyprodukowaną przez legendarnych Sly & Robbie.

Johnny Osbourne i Omar Perry będą dzielić scenę podczas wspólnego występu w towarzystwie francuskiego zespołu The Homegrown Band, z którym obaj wielokrotnie nagrywali i występowali na żywo. Nie można przegapić wyjątkowej okazji zobaczenia razem dwóch generacji jamajskiej muzyki!


Jah Shaka (UK)

Jah Shaka, znany również jako Zulu Warrior, to legendarny producent oraz właściciel sound systemu  reggae/dub. Mieszka w Wielkiej Brytanii, i tam od połowy 70-tych zajmuje się promocją i produkcją „świadomej muzyki”. Gdy w latach 80-tych większość soundsystemów ze Zjednoczonego Królestwa uległa jamajskiemu trendowi cyfrowych rytmów dancehall i imprezowych tekstów on zasłynął z wierności swoim korzeniom i kulturze. W ten sposób zdobył nowych (białych jak i czarnych) zwolenników. Jego fani i muzyczni współpracownicy, jak The Disciples, Jah Warrior i Iration Steppas stworzyli odmienny elektroniczny styl muzyki dub, obecnie charakterystyczny dla Wielkiej Brytanii. Ze swoją surową rastafariańską postawą oraz surowym i mocnym dźwiękiem swoich produkcji, nagrywanych z użyciem prawdziwych instrumentów, Jah Shaka jest traktowany jako protoplasta muzyki Dub z Wielkiej Brytanii.
Pod działającym od wczesnych lat 80-tych, szyldem Jah Shaka Music wydawał nie tylko przełomowe albumy dub, takie jak jego klasyczna seria „Commandments of Dub", ale również rozmaite kawałki artystów takich jak Max Romeo, Horace Andy i Johnny Clarke.

Jah Shaka, po tym jak w końcu wyleczył się z ciężkich obrażeń doznanych w czasie pożaru domu w 2000 roku, wciąż gra regularnie w Wielkiej Brytanii ze swoim soundsystemem oraz czasami również w innych krajach. Jego soundsystemowe występy to kulturalna instytucja, która wywarła olbrzymi wpływ nie tylko na rozwój muzyki dub, ale również i na angielską muzykę pop. Jego aranżacje utorowały drogę nie tylko wielu przyszłym apostołom muzyki nurtu dub roots w Zjednoczonym Królestwie ale wpłynęły również na producentów głównego nurtu, takich jak Basement Jaxx.

21 listopada przyleci do Wrocławia i będziecie go mogli zobaczyć na scenie soundsystemowej One Love Sound Fest 2015 podczas kilkugodzinnego seta!


Bednarek (PL)

KAMIL BEDNAREK swoje pierwsze kroki muzyczne stawiał w formacji StarGuardMuffin. Zespół powstał w Brzegu, w maju 2008 roku. Od samego początku kapela dużo koncertowała, brała udział w wielu festiwalach, na których sięgali po liczne nagrody. Warto wymienić pierwsze miejsce na "Rock Reggae Festiwal" w Brzeszczach (sierpień 2008), wyróżnienie na "Muzycznej Jesieni" w Grodkowie (listopad 2008), Grand Prix na "Famie" w Świnoujściu czy zwycięstwo na "II Dniach Młodzieży" w Dobrym Mieście (sierpień 2009). W czerwcu 2010 roku grupa została wyróżniona na festiwalu "ZMRock" w Nidzicy, a w tym samym roku zdobyła nagrodę specjalną podczas imprezy "Reggae na Piaskach" w Ostrowie Wielkopolskim.

Bez wątpienia medialny rozgłos SGM zawdzięczał swojemu frontmanowi – KAMILOWI BEDNARKOWI, który zdobył II miejsce w III edycji programu "Mam talent!" w TVN. To spektakularne wydarzenie spowodowało, iż debiutancki album zespołu, zatytułowany "Szanuj" - wydany w listopadzie 2010 roku przez wrocławską firmę Lou & Rocked Boys - stał się prawdziwym bestsellerem. W grudniu osiągnął status Złotej Płyty, a w styczniu 2011 podwójnej Platyny. Łącznie nakład przekroczył 75.000 egz.

W styczniu 2011 grupa wyruszyła w bardzo długą trasę koncertową po całym kraju, która objęła największe polskie miasta, m.in. Warszawę (dwa sprzedane koncerty w Palladium), Wrocław (dwa koncerty w Kultowej), Łódź, Kraków, Katowice, Szczecin czy Rzeszów. Natomiast w kwietniu młodzi muzycy spełnili swoje artystyczne marzenie, jadąc do legendarnego studia Boba Marley’a „Tuff Gong”, w Kingston na Jamajce. Zrealizowali tam pięć własnych kompozycji, z udziałem wielu szacownych gości z ojczyzny muzyki reggae. W nagraniach wzięli udział, m.in. Capleton, Steve Newland z Rootz Underground czy saksofonista Dean Fraser. W czerwcu 2011 ukazała się epka, o wymownym tytule „Jamaican Trip”, na której dodatkowo pojawił się 50-minutowy film dvd z pobytu za Wielką Wodą. W listopadzie 2011 basista Kuba Wojciechowski opuszcza szeregi zespołu.

W pierwszych miesiącach 2012 roku działalność StarGuardMuffin została bezterminowo zawieszona, natomiast Kamil Bednarek wraz z perkusistą Maćkiem Pilarzem, klawiszowcem Radkiem Szyszkowskim (obaj SGM) oraz dwoma nowymi muzykami rozpoczęli współpracę pod szyldem BEDNAREK. W maju 2012 roku Kamil Bednarek wraz ze swoją 16-osobową drużyną z Brzegu zwyciężył w programie "Bitwa na głosy" na antenie TVP2, pozostawiając w pokonanym polu wielu zasłużonych polskich wykonawców.

Zespół nieustannie koncertuje po całej Polsce, pojawiając się m.in. na One Love Sound Fest (2011) trzykrotnie na Festiwalu w Ostródzie (2011-13), dwukrotnie w Jarocinie (2011, 2013), na Brzeszcze Rock Reggae Festiwal  oraz na Przystanku Woodstock, gdzie w 2013 roku, na Dużej Scenie otwierał  cały Festiwal. Pod koniec sierpnia 2012 roku formacja wystąpiła na reaktywowanym Festiwalu w Sopocie, jako gość specjalny, wykonując łącznie 5 autorskich kompozycji. W latach 2012-13 zespół wziął udział w koncertach Top Trendy w Sopocie, z racji dużej sprzedaży swoich płyt. Równolegle powstawały nowe kompozycje, co zaowocowało wydaniem w listopadzie 2012, przez wrocławską firmę Lou & Rocked Boys płyty, zatytułowanej "Jestem". Było to pierwsza w dyskografii młodego artysty pozycja, wydana pod szyldem BEDNAREK. Album został wyjątkowo ciepło przyjęty, zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Utwory takie jak "Jestem sobą...", "Think About Tomorrow", nastrojowa "Cisza" (37 mln odtworzeń teledysku w YouTube) czy własna wersja starego przeboju Marka Grechuty "Dni, których nie znamy" bardzo długo rozbrzmiały niemalże we wszystkich rozgłośniach radiowych w Polsce.

Zespół przez cały czas regularnie koncertuje, m.in. na festiwalu w Jarocinie, Odjazdach, na dużej scenie Przystanku Woodstock 2013-14 czy kilkakrotnie zahaczając o Top Trendy i Festiwal w Opolu. W 2013 roku formacja po raz pierwszy występowała na Wyspach Brytyjskich, dając owacyjnie przyjęte koncerty, m.in. w Dublinie, Londynie, Manchesterze czy Leeds.

Występy na żywo są bardzo energetyczne, spontaniczne i grane sercem, a nie tylko umiejętnościami, zaś sam Kamil Bednarek, bawiący się muzyką, jest prawdziwym mistrzem w nawiązywaniu kontaktu z publicznością.

Pod koniec roku 2013 zespół BEDNAREK zwyciężył w plebiscycie MTV Music Awards w Europie Środkowej i pojawił się na Ogólnoświatowej Gali w Amsterdamie. W drugiej połowie października muzycy po raz pierwszy udali się na tournee po Stanach Zjednoczonych, dając wyjątkowo udane i owacyjnie przyjęte przez publiczność koncerty w Nowym Jorku (1300 osób), Chicago (1600 osób) oraz w Miami na Florydzie.

W maju 2014 miała miejsce premiera pierwszego, koncertowego DVD z Przystanku Woodstock 2013, firmowanego przez "Złoty Melon". W sierpniu 2014 roku kapela została laureatem Złotego Bączka, w efekcie czego zagrała kolejny koncert na Przystanku.  DVD z tego koncertu ukazało się w grudniu 2014.

W połowie września 2014 roku ukazał się teledysk do pierwszego singla „Chwile jak te” zapowiadający kolejne wydawnictwo Bednarka. Album „Oddycham” ukazał się 29 maja 2015 roku, po raz kolejny w Lou&Rocked Boys. Płyta promowana utworem „Sailing” bardzo szybko została okrzyknięta przez fanów najlepszą w dorobku Kamila.

„Oddycham...” to płyta, która naprawdę zachwyca i światowym poziomem produkcji, i jamajską wibracją w utworach „Sailing” czy „Real Thing”. Bednarek rozwinął się jako wokalista, jest otwarty na bardziej różnorodne rytmy i bogatsze aranżacje. (Jacek Skolimowski, Newsweek)

Utworów z nowej płyty Kamila oraz starszych hitów Bednarka będziecie mogli posłuchać 21 listopada na One Love Sound Fest2015!


Raggafaya (PL)

Raggafaya (PL) - formacja istnieje od stycznia 2004 roku. Założona została przez sześć osób, z których każda posiada inne zainteresowania muzyczne oraz doświadczenie w zakresie wykonywania przeróżnej muzyki od metalu do lekkiego rozrywkowego grania. W efekcie muzyka, jaką prezentuje zespół jest energetyczną mieszanką reggae, hip-hopu, funka i rocka, która zadowoli szerokie rzesze fanów pozytywnych wibracji  reggae, wielbicieli rapu, ale także wszelakich rock'n'rollowych tradycjonalistów. Tekstowo jest z reguły wesoło, lekko i frywolnie, jednak z drugiej strony w setliście pojawiają się również słowa z dużo bardziej poważnym, a chwilami poetyckim przekazem. Podsumowując: dźwięki + słowa ekipy z Koszalina to radosna mieszanka wywołująca szeroki uśmiech na twarzy, przy której nie sposób usiedzieć w miejscu. Prawdziwą bombę energetyczną stanowią niesamowicie żywiołowe koncerty, które są prawdziwym odzwierciedleniem niezwykłego potencjału kapeli.

Raggafaya koncertowała na wszystkich większych imprezach w Polsce m.in. na Przystanku Woodstock, Ostróda Reggae Festival czy na Festiwalu w Jarocinie. Teraz przyszedł czas na One Love Sound Fest. 21 listopada zobaczycie ich na głównej scenie Festiwalu!

Abassi Hi Power feat. Neil Perch & Dubdadda (Zion Train) (UK)

Neil Perch, lider pionierów cyfrowego dubu Zion Train, tym razem wystąpi na własnym sound systemie The Abassi Hi Power Sound System. Towarzyszyć mu będzie niezawodny MC Dubdadda, znany również z Nucleus Roots i własnych solowych dokonań. Potężne nagłośnienie przywożone na tą okazję specjalnie z Kolonii będzie transmiterem mocy wszystkich ekip grających w tym roku na scenie sound systemowej One Love Sound Fest.

Neil Perch to założyciel Zion Train oraz właściciel wytwórni Universal Egg i Deep Root. Remixował, produkował bądź komponował dla: Gentlemana, UB40, Luciano, Beenie Mana, Jacka Radics, Gregory Isaacs’a, Altona Ellisa, Patrice, Prince Allah, Chumbawamby, Rootsmana, Afro-Celt Sound System, Dub Syndicate, The Shamen, Ozric Tentacles, Gary Claila, Juniora Reida, The Ruts DC, Loop Guru, Coil, Maxi Priesta, New Model Army i wielu innych. Jego kompozycje zostały również umieszczone na soundtracku filmu Antonio Boccoli – “Fame Chimica”. Zion Train to pionierski zespół future dub i pierwszy, który przywiózł do Polski tego typu brzmienia. Powstali w 1990 w Londynie. Sukces ich pierwszych albumów „A Passage to Indica”, „Natural Wonders of the World in Dub” oraz „Siren” doprowadził do podpisania w 1995 roku kontraktu z sublabelem Warner - China Records, dla którego wydali m.in. swój  kultowy już album „Homegrown Fantasy”. Od 1999 roku znów w ramach swojej wytwórni Universal Egg kontynuują wydawanie wysokiej jakości dubu. Równolegle do bardzo aktywnego Zion Train, Perch udziela się gościnnie jako muzyk, DJ, producent oraz remixuje innych. Liczne wydawnictwa płytowe ukazały się również pod szyldem Abassi All Stars. Niezmiennie pozostaje wierny idei niezależności w muzyce, pełnej kontroli swojego wizerunku oraz nacisku na pozytywny przekaz muzyki.

Ostatnim wypustem Zion Train jest album „Land of the Blind” (2015).

Dubdadda to wokalista / MC z Manchesteru, były członek grup Community Charge oraz Nucleus Roots. Po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 2003 z tymi ostatnimi oraz z Zion Train na Regałowisku w Bielawie. Od tamtej pory regularnie odwiedza Polskę jako etatowy głos Zion Train. Jego solowy album “Lo-fi Pon De Hi-fi” (2004) ukazał się niedawno w reedycji polskiej wytwórni Moonshine Recordings.

Abassi Hi Power jest autorskim sound systemem o mocy 12 KW zbudowanym w Kolonii w Niemczech przez Percha. System został zbudowany wg. specyfikacji właściciela przez Jah Tubby z Londynu oraz Freda Davisa z Walii. Od startu w grudniu 2001 specjalizuje się w sesjach dubowych wagi ciężkiej i jest czołowym soundem tej mocy w Europie.


Bob One & Bas Tajpan (PL)

Razem są niezwykle zgranym duetem, ale również każdy z nich z osobna udowadnia swoją klasę.  Atakują reggae, dancehall i hip-hopem - “Nie przypuszczam, ja wiem – dobrze będzie!”

Bas Tajpan z Dąbrowy Górniczej to wokalista i autor tekstów, którego kariera rozpoczęła się w drugiej połowie lat 90-tych. Jako artysta solowy zaistniał na początku nowego wieku na albumach producenckich IGS-a oraz w solowym projekcie Gutka Mustafarai. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak Junior Stress, Firma, Miuosh, Peja, Tabu Duby, Skorup, Fu czy Hemp Gru.

W 2007 roku wraz z Miuoshem założył projekt Fandango Gang. Efektem był wspólny album o tym samym tytule. Wydał dwa solowe albumy. Debiut “Korzenie i kultura” (2010) promowany był singlami “Korzenie i kultura” oraz “Potęga majestatu”. Wydany w 2012 roku przez Hemp Records “Made in Tajpan” przyniósł clipy “Podróż” oraz “Dla moich ludzi”. 9 stycznia 2015 roku na polki sklepowe trafił  trzeci solowy album Bas Tajpana pt. " Slavic Rasta" nakładem wytworni Slavic Rasta Label, promowany singlami "Niebo", " Muzyka buntu" oraz "Ukorzeniony Rap".

Bob One  to raper / wokalista z Katowic. Debiutował w roku 2001 z kolektywem Rainbow Hi-Fi, gdzie po raz pierwszy spróbował swoich sił na mikrofonie. Następnie dołączył do częstochowskiego sound systemu Rub Pulse. W 2008 wydał pierwszy solowy album “Jeden”. Nagrywał wspólne utwory z takimi wykonawcami jak Hemp Gru, Firma, Onar, Tabu czy Junior Stress. Oprócz charakterystycznego głosu znany jest również jako utalentowany producent, sam tworzący swoje podkłady i zapewniający je często m.in. Bas Tajpanowi. W czerwcu 2013 r.nakładem MaxFloRec Bob One wydal swój długo oczekiwany drugi solowy album „Twój ruch”, promowany teledyskami “Widzę dziś” ,“Zostawiam”, "Twój ruch", " W co wierzysz" , " Nie trzeba" oraz " Daj z siebie wszystko" z gościnnym udziałem Bas Tajpana. Album uzyskał tytuł " Złotej Płyty".

Bas Tajpan i Bob One od lat są ściśle współpracującym duetem, zarówno w studio jak i na scenie. W 2012 roku nagrali wspólny EP „Wszystko na sprzedaż”. Obu śmiało zaliczyć można do czołówki współczesnej polskiej sceny reggae / hip-hop / dancehall. Cieszą się bardzo dużym poparciem fanów – na swoje koncerty przyciągają tłumy a odsłony ich teledysków często można liczyć w setkach tysięcy, a nawet milionach.

Rok temu zagrali na One Love i ch koncert został entuzjastycznie przyjęty przez festiwalową publiczność. W tym roku znów do nas powracają! Bob One & Bas Tajpan już 21 listopada zawładną sceną soundsystemową One Love Sound Fest 2015!

KUP BILET

Top