Najczęściej zadawane pytania

Jak kupić HOMEticket?
Po wyborze i zarezerwowaniu miejsc, zaznacz HOMEticket jako metodę doręczenia biletu. Płatności dokonasz za pomocą karty płatniczej a wejściówkę wydrukujesz po zatwierdzeniu transakcji przez bank.

Nie dotarły bilety HOMEticket?
W przypadku nie otrzymania biletów na maila z opcji HomeTicket należy założyć konto na stronie, w zakładce moje zamówienia znajdują się bilety do druku.

Czy HOMEticket można kupić na dowolną imprezę sprzedawaną przez Ticketportal?
Niestety nie, możliwe jest to tylko w przypadku imprez oznaczonych logiem . Jest to spowodowane brakiem możlwiości zapewnienia odpowiedniego systemu do kontroli HOMEticketów na poszczególnych imprezach lub może to wynikać z decyzji organizatora.

Dlaczego lepiej kupować bilety za pośrednictwem metody HOMEticket?
HOMEticket zwalnia z konieczności stania w kolejce po bilety. Umożliwia także ich kupno w dowolnym momencie, nawet przed samym rozpoczęciem imprezy(o ile są jeszcze dostępne).

Czy zostanę wpuszczony na teren imprezy z HOMEticketem?
Tak, o ile istniała możliwość kupna HOMEticketów na daną imprezę. Jest to w pełni funkcjonalny bilet, tak jak każdy inny sprzedawany w punktach Ticketportal.

Czy potrzebuję specjalnego sprzętu?
Nie, nie jest potrzebny dodatkowy sprzęt, wystarczy zwykła laserowa lub atramentowa drukarka.

Co się stanie, jeśli wydrukuję bilet kilka razy albo zrobię kopie?
Wstęp na imprezę będzie możliwy po sprawdzeniu numeru biletu i kodu kreskowego przez organizatora. Na teren imprezy, zostanie wpuszczony pierwszy posiadacz ważnego biletu. Kolejni uczestnicy z kopią tego samego biletu, nie zostaną wpuszczeni i będą narażeni na sankcje prawne.

Co zrobić, gdy nie uda się wydrukować HOMEticket?
Porównaj ustawienia komputera, na którym chcesz wydrukować HOMEticket, z ustawieniami wymienionymi w sekcji Ustawienia w dalszej części tej strony.

Co zrobić, jeśli bilet został już opłacony, ale przed wydrukowaniem zerwało się połączenie z internetem?
Postępuj zgodnie z instrukcjami opisanymi w sekcji Procedura w dalszej części tej strony.

Czy razem z HOMEticket potrzebny jest jakiś dowód tożsamości?
Dla własnej wygody lepiej jest go zabrać ze sobą. W przypadku wystąpienia problemu, z wstępem na teren imprezy, może pomóc w wyjaśnieniu wątpliwości, kto zakupił dany bilet (o ile podczas rejestracji na naszej stronie, prawidłowo zostały wpisane dane).

Top