Koncert Hanny Banaszak - LOGOS FEST-VII TFS

Koncert Hanny Banaszak - LOGOS FEST-VII TFS

Data: 6 listopada 2020
Miejsce: Teatr Mały Tychy

Bilety

Piątek
6
Lis 2020
18:00
Koncert Hanny Banaszak - LOGOS FEST-VII TFS
Teatr Mały

Tychy

Opis wydarzenia

Koncert Hanny Banaszak

LOGOS FEST - VII Tyski Festiwal Słowa

6.11.2020   godz. 18.00

Teatr Mały  / 50 zł

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony.

Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Wojciech Młynarski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz etc…. Z biegiem lat współpracowała również z Jerzym Satanowskim, Janem „Kantym” Pawluśkiewiczem, Januszem Stroblem, Zbigniewem Preisnerem.

Artystka użyczyła głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy” (1981), zaśpiewała arię w filmie Witolda Leszczyńskiego „Siekierezada” (1985).

Aleksander Bardini mawiał: „… chcę zostać przy mojej rzetelnej, głębokiej wdzięczności za to, co ona robi. Za co? Na przykład za wspaniałą polszczyznę, która tak bardzo przeszkadza niektórym ludziom w tym, by być współczesnym człowiekiem. Jej nie przeszkadza! Jest to królowa rubata, przy czym nigdy to nie wykracza poza granice dobrego smaku. Jestem jej wdzięczny za mój zachwyt nad tym, co bym nazwał gospodarką wdziękiem, a także za niebywały smak i takt w stosowaniu ozdobników muzycznych, które sama wymyśla i które stają się nie ozdobnikami samymi w sobie, tylko trwałą częścią muzycznej propozycji…” (fragment konferansjerki z recitalu w Łańcucie).

Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego. Wykonuje wiersze J. Brodskiego, W. Szymborskiej, J. Kaczmarskiego……. Zmierzyła się wokalnie z muzyką Mozarta, Vivaldiego, Mangione, Metheny-ego, Davis-a, Gershwina, Ellingtona…

Pokaż na mapie

Top